Holistic coaching and counselling

Návod – mačička

Milí priatelia, toto je môj prvý (foto) návod 🙂

Dnes celý deň v Bratislave lialo, tak bola dobrá príležitosť užiť si to doma.

Prišiel dopyt, že ako sa robí tá pletená mačička, ktorú dávam deťom v škôlke k 4. narodeninám.

Prečo práve mačku? 4 ročné dieťa najradšej behá, skáče, prelieza, podlieza a vylieza. Už nie je neobratné ako batoľa, ale je spravidla pružné a šikovné. Mačky a iné šelmy patria k živočíchom s posilneným rytmickým systémom. Nie sú závislé na prostredí tak ako napr. bylinožravce, svoj rytmus bdenia a spánku majú dosť silný bez ohľadu na to čo sa deje vonku. Napríklad náš pes spí, kedy sa mu zachce 😀 To, že je posilnená rytmická sústava v konštitúcii, vidno aj na zvieracích kožúškoch (rytmus je opakovanie prvku).  Len si spomeňte na tigra, leoparda, ale aj na psích kamarátoch nájdete škvrny. Aj na našej Pse sú, hoci je celá biela, sú také jemnučko žemlové.

S rytmickým systémom – srdce a pľúca – súvisí fantázia dieťaťa. 4-ročné dieťa žije silno vo svete fantázie. Tá ho obklopuje ako čarovný, dúhový závoj a zafarbuje vnímanú skutočnosť tým, čo dieťa zažilo. Drievko môže byť telefón aj vŕtačka, z vankúšov a deky je skrýša pred medveďom. Dieťa je zároveň mačka alebo koník (alebo dinosaurus), rovnako ako je samé sebou. Len skúste pozorovať štvorročné deti pri hre. Sú to tie najkrajšie a najfantastickejšie príbehy <3

Tak ale ten návod.

Budete potrebovať toto:

Budeme pliesť obdĺžniky. Na ihlice č. 4 – k danej priadzi mohli byť aj 3,5:

telo: 18 očiek, pletieme hladko 12 riadkov

hlava: 9 očiek (áno, polovica počtu ako na telo), pletieme hladko 14 riadkov – alebo podľa hrúbky ihlíc, tak aby vznikol obdĺžnik 2x tak dlhý ako široký, vlastne spojené 2 štvorce.

chvost: budeme robiť až nakoniec, keď bude mačka zošitá. Bude na šírku 3 očiek a dĺžku vám napovie sama vznikajúca mačka 🙂

Zošívanie a vypchávanie je veľmi dôležité. Vytvára charakter hračky. Keď robím hračku pre konkrétne dieťa, myslím pri tom na neho s láskou. Dieťatko pre ktoré bude táto mačka má veselé očká a očarujúci úsmev, ten ma v predstave sprevádzal pri celom tvorení.

Telo mačky: zošijeme obdĺžnik v rohoch, vytvoríme tým nôžky. Odporúčam začať pri každej nohe od špica, lepšie sa vám podarí urobiť pevná labka.

Keď zošijete všetky 4 nohy, môžete sa pustiť do zošívania hlavy. Hlavový obdĺžnik preložíme na polovicu. Preložená časť hore bude temeno a špice ušiek. Začíname zošívať od uška, po bokoch hlavy. Spodok necháme otvorený na vypchatie.

Vypcháme, ideálne ovčou vlnou. Aj priadza aj výplň sú 100 % ovčia vlna. Vlna, ako prírodný materiál poskytuje dobrú hmatovú stimuláciu pre detské rúčky. Je tepelne responzívna, keď ju chvíľu držíte v ruke, zohreje sa a je na dotyk teplá, na rozdiel od plastov (áno aj akryl je plast). Je pravdivá – vytvorila ju príroda. Pardon, ovečka 🙂 takže ak nie je dieťa na o.v. alergické, netrápte ho plastami, je ich dosť aj bez toho. Vypchávajte štedro, skôr „prekŕmte“, používaním to spľasne trocha. Ten štetec na fotke je na to, aby som jeho špicatým koncom natlačila vlnu až do špicu labky. Môžete použiť čokoľvek čo nemá príliš ostrý hrot. Trčiace konce priadze zapracujem háčikom, no, aby netrčali 🙂

Po vypchatí zošite. Keď použijete dlhšiu ihlu, môžete hlavu tvarovať prešívaním hore-dole, ušká atď. Potom si špendlíkmi naznačte polohu očí a ňufáka a vyšite ich. Táto mačička bude mať zelené očká ako jej budúci majiteľ 🙂

Nakoniec prišijeme hlavu k telu. Čo najdôkladnejšie, predsa len ju čaká dobrodružný život 🙂 Pridáme chvostík, tiež môžeme prešívaním spredu dozadu (áno smer zadok – hrudník) mačku spevniť aj vytvarovať.

Kto chce, môže jej na krk uviazať rolničku. Nech sa páči, zoznámte sa:

Verím, že vám tvorenie mačičky prinesie aspoň toľko radosti, ako mne výroba tohto návodu.

Ak by ste mali otázky k výchove detí, seba-rozvoju alebo k pletenej mačke 🙂 kontaktujte ma, rada sa s vami porozprávam.

S láskou, Blanka